Farář a včelař František Adamec (1866 ? 1946) působil po 10 let v Havraníkách

Autor: Jaroslava Šalomounová <starosta.havraniky(at)volny.cz>, Téma: Základní, turistické a ostatní informace o obci, Zdroj: Časopis Moderní včelař, Vydáno dne: 11. 05. 2005

(Tento text vznikl na základě článku pana Ing. Petra Texla z časopisu ?Moderní včelař? - původní text ke stažení zde)

Franišek Adamec zasahuje do včelařské vědy a praxe přímo dějinně a osudově v roce 1904 zavedením tzv. Adamcovy míry. Ve své době znala Adamce každá vědecká včelařská instituce světa. Ve světové organizaci Apis-Clubu v Londýně byl zapsán na druhém místě.



F. Adamec se narodil v Nemojanech u Vyškova roku 1866. Gymnasium i bohosloví studoval v Brně. Ještě jako bohoslovec si zamiloval včelu. Když skončil studium teologie a stal se kaplanem v Bystrci u Brna, věnoval se praktickému včelaření a hlavně se seznamoval s veškerou včelařskou literaturou.

Po onemocnění tuberkulózou se léčil čtyři roky na jihu Evropy, i tam se seznámil s novými způsoby včelaření.

V roce 1897 se vrací na Moravu. Je ustanoven kaplanem v Dalešicích, kde zakládá včelařský spolek.

Po půl roce opět mění místo, neboť se stává farářem v Havraníkách u Znojma. Přestože to tehdy byla farnost zcela německá, získal si důvěru místních lidí a setrval tu deset let. V tomto tichém zátiší tzv. ?Moravské Itálie? se aktivně věnoval včelaření a čilé publikační činnosti. Napsal mnoho článků o včelaření zvláště do časopisů ?Moravská včela?, ?Český Včelař? a také do německých časopisů. Napsal také dílo ?Právo včelařské?. Právě tady v Havraníkách se zrodila tzv. Adamcova rámcová míra 39 x 24 cm ? v té době nazývaná ?Zlatým středocestím?.

Foto: Fara
Havranická fara, na které Fr. Adamec působil

Jeho matka, která mu po ovdovění vedla domácnost, si nemohla v německém prostředí zvyknout. Na její přání tedy roku 1907 přešel na faru do Nikolčic u Hustopečí.

V roce 1923 se F. Adamec vrátil do farnosti, kde začínal ? do Bystrce u Brna. Tady o třiadvacet let později svůj plodný život ukončil.