Národní park Podyjí

Autor: Jaroslava Šalomounová <starosta.havraniky(at)volny.cz>, Téma: NP Podyjí, Zdroj: www.nppodyji.cz, Vydáno dne: 29. 04. 2005

Obec Havraníky má to štěstí, že v jejím bezprostředním okolí se rozkládá nejmenší národní park v České republice - NÁRODNÍ PARK PODYJÍ.



Základní údaje o NP Podyjí

Rozloha NP: 63 km²

Nejvyšší bod: 536 m n. m.

Nejnižší bod: 207 m n. m.

Počátek velkoplošné územní ochrany středního toku Dyje se datuje rokem 1978, kdy byla na ploše 103 km² vyhlášena Chráněná krajinná oblast Podyjí. NP Podyjí je situován mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí při státní hranici se sousedním Rakouskem. Národní park reprezentuje výjimečně zachovalou ukázku krajiny říčního údolí v pahorkatinném stupni střední Evropy. Území vyniká vysokou pestrostí rostlinných a živočišných společenstev danou střídavou expozicí svahů v údolí Dyje. Přirozenou osou území je řeka Dyje, která na své 40 km dlouhé cestě z Vranova do Znojma vytvořila v horninách českého masivu kaňonovité údolí, jehož hloubka dosahuje až 220 m. Celé údolí je takřka souvisle porostlé přirozenými a přírodě blízkými lesy. V celém území se výrazně projevuje tzv. údolní fenomén, v jehož důsledku pronikají západním směrem do údolí teplomilné živočišné a rostlinné druhy z jihovýchodní teplé panonské oblasti. Počet zvláště chráněných druhů rostlin je 77.

Území NP je rozděleno do 3 zón se zvláštním ochranným režimem:

I. zóna (přísná přírodní) - zahrnuje zejména jádrové území NP tvořené údolním zářezem řeky Dyje a přítoky. Příroda je zde ve stavu nenarušeném nebo jen málo ovlivněném.

II. zóna (řízená přírodní) - zahrnuje velkou část lesního komplexu a nejhodnotnější plochy bezlesí (vřesoviště a louky). Cílem péče v této zóně je dosažení přírodě blízkého stavu lesních společenstev.

III. zóna (okrajová) - lemuje většinou druhou zónu ve vnější části národního parku. Je nejvíce poznamenána lidskou činností člověka.

PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI

v okolí Havraníků

Havranické vřesoviště

Přes 100 ha stepních lad se vzácnou teplomilnou stepní flórou a faunou. Dominantu tvoří traviny (kostřavy, ostřice nízká) nebo keříčky (vřes obecný, kručinka chlupatá). V Evropě unikátní typ vřesovišť rostoucích na suchém a teplém stanovišti.

Text byl převzat z www.nppodyji.cz