Rady Policie ČR pro seniory - prevence kriminality

Autor: webmaster <webmaster(at)havraniky.cz>, Téma: Ostatní, Zdroj: PIS OŘ PČR Znojmo, Vydáno dne: 24. 07. 2007

Policie ČR poskytuje v rámci prevence kriminality několik rad pro seniory. Tyto rady jsou k dispozici ke stažení zde: část 1 [formát PDF, velikost 33,8 KB], část 2 [formát PDF, velikost 33,4 KB], část 3 [formát PDF, velikost 35,1 KB].

Více o trestné činnosti páchané na seniorech se dozvíte v další části tohoto článku.



Případy trestné činnosti páchané na seniorech

Nejčastějším rizikem, kterému jsou senioři na okrese Znojmo vystaveni je výskyt osob, které po domech nabízejí pochybné zboží a služby, vydávají se za pracovníky různých společností např. zástupci státních institucí, pojišťoven, energetických společností (odpočet elektřiny či plynu) atd. Tyto osoby se snaží získat důvěru starších občanů, vniknout do jejich domu nebo bytu, kde je oklamou či podvedou nebo zabaví a využijí jejich nepozornosti ke krádeži věcí nebo finanční hotovosti.

K této trestné činnosti dochází ve městech i na venkově.

Popis některých případů:

- V devět hodin dopoledne zazvonil v bytě na ulici Horní Česká ve Znojmě neznámý muž. Řekl, že je pracovníkem Evropské unie a přišel vyplatit finanční hotovost dva tisíce korun. Aby jeho lest byla ještě důvěryhodnější, prokázal se i nějakým průkazem se znakem EU. Devětašedesátiletý pan domácí pustil hosta dovnitř a zavedl ho až do kuchyně. Falešný pracovník držel v ruce pětitisícovou bankovkou a požádal o vrácení tří tisíc a občanský průkaz. A právě ve chvíli, kdy si pan domácí šel pro svoji občanku, podvodník sebral ze stolu peněženku s finanční hotovostí 70 tisíc korun, vkladní knížky a utekl.

- V neděli odpoledne na náměstí Svobody ve Znojmě navštívil neznámý prodejce dvaaosmdesátiletou paní a nabízel jí přikrývky. Důvěřivá žena ho pozvala do svého bytu a ten využil situace a v nestřeženém okamžiku jí odcizil 30 tisíc korun a utekl.

- Osmdesátiletá paní pustila do svého domu v obci Trstěnice tři ženy cizí národnosti, kdy od první z nich zakoupila za částku dva tisíce korun dvě deky. Další dvě ženy požadovaly vodu, chleba a použití WC. Když s nimi důvěřivá paní odešla na dvorek, využila první žena její nepozornosti, vrátila se zpět do domu, kde se jí podařilo objevit a následně odcizit finanční hotovost v celkové výši 139 tisíc korun. Neznámé ženy poté ujely tmavým vozidlem.

- Neznámý pachatel vylákal na jedné paní, v jejím rodinném domě, finanční hotovost ve výši 15 tisíc korun s tím, že jej posílá syn poškozené (uvedl jeho jméno), který potřebuje peníze na vyčištění vozidla. Celá historka však byla nepravdivá.

- Cizí muž, pod záminkou že opravil vnukovi vozidlo, vylákal na poškozené finanční hotovost ve výši 10 tisíc korun. Nic z toho se však nezakládalo na pravdě a pachatel celou částku odcizil.

- Neznámý pachatel se představil a pod záminkou potřeby peněz na opravu auta syna poškozené, vylákal finanční hotovost ve výši 17 tisíc korun, kterou měla důvěřivá paní uloženou v ložnici, ve skříni, v povlaku polštáře. Cizí muž následoval paní až do ložnice, kde využil nestřeženého okamžiku a zbytek uložených peněz (50 tisíc) i s povlakem odcizil a rychle, se slovy, že musí ještě do banky, utekl. Neopatrná paní přišla o 67 tisíc korun.